Domain Otoritesi ve Google’nin Aldığınız Linklere Tepkisi

Domain Otoritesi ve Google’nin Aldığınız Linklere Tepkisi

Evet arkadaşlar herkese merhaba, aklıma geldikçe tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum artık az çok bileniniz var. Ele almak istediğim yeni konu gene büyük bir kitleye hitap ettiğini düşündüğüm için yazıyorum.. Şimdiden herkese keyifli okumalar 🙂

Gün içerisinde boş vakitlerimi konuları okuyarak geçirdiğim bir webmaster forumunda bir arkadaşın ”Rakibime spam link kastım fakat zarar vermek yerine siteye faydam oldu.” özetli cümlesinden yola çıkarak başladım. Bu sefer fazla vaktim olmadığı için konuyu kısaca özetlemeye çalışacağım.

Bazı siteler var ki, ne yaparsan yap düşmüyor. Spam kasıyorsun olmuyor, a*dult kasıyorsun olmuyor. Linklere bakıyorsun saçma sapan sitelerden linki var ama zirvede.(kimi sitelerin linkinin olmadığını görürsünüz.). Evet daha önce böyle bir olay başıma geldi. (Bu arada ben buraya yazdığım herşeyi deneyerek, bizzat test ederek yaşadığımı bilmenizi istiyorum.)

Neden bazı siteler yerinden olmuyor, spamda kassanız fayda görüyor ? olmayacak kelimelerde kassanız bile düşmüyor ?

Arkadaşlar bunun tamamen domain yaşı ve otoriterliği olarak adlandırdım ben. Google’da o pek çok metrik var, siteleri incelerken yada siteler hakkında bir kanıya varmak istediğimizde dikkate almamız gereken. İyi yada kötü hepsi hakkında bilginiz veya fikriniz vardır. Ben bu yazımda ”Domain Authority & Page Authority” metriklerinin size biraz daha fazla fikir edinebilmeniz açısından bilgilerimi aktarıcam.

Aynı sektörde 1’den fazla firmada çalıştım. Her gittiğim yerde aslında daha önce ki yaptığım işlerle kendi rakibim yine kendim oldum. Her gittiğim yerde bir önce ki sitemdan daha iyisini yapmaya çalıştım haliyle. Yalnız bir sitemi öyle bir konuma gelmiş ki, geçmek mümkün değil. Ne yaptıysam ne ettiysem olmadı. Ona yaptığımdan çok daha fazla çalışma yaptım, alt sayfalarla bizzat ilgilendim. Site içerisi optimizasyon kriterleriyle olsun, site dışı bağlantılarıyla olsun çok daha fazla uğraşmama rağmen geçemedim. Her ikisinide yapan ben olmasam bir başkası olsa gidip elini öperdim 🙂 Neyse uğraştım baktım olmadı, sonunda niyeti bozdum ve siteye spam kasmaya başladım.(Bu arada o firmada ki insanlar aşırı problemli ve anlayışsız insanlar olduğundan domain ismi vs. yeni yerde kullanmam mümkün değildi ve siteyi kapatma ihtimalimde yoktu. Kart’larında o site ismi vardı vs. o yüzden tek ihtimali düşmesiydi.) İşte hayatta bazen böyle garip şeylerle uğraşabiliyorsunuz 🙂 Sanırım çok detaya indim, konuya hemen geri dönüyorum. Spam’da kalmıştık, evet ben en sonunda spama kasmaya karar verdim. Başladım 100.000’lerce spam link almaya. Allah ne verdiyse 2 günde tüm programlarla saçma sapan anchorlarda yüz binlerce link kastım. Her saat bakıyorum ha düştü ha düşecek diye 🙂 Bir sabah kalktım birde ne göreyim anasayfa kendi anahtar kelimesinde zaten 1.sıradaydı. Kalan alt sayfaların tamamı 1.sıraya oturmuş. 😀 eğer bunları yeni siteme yapmış olsam ömür boyu geri gelmemek üzere spama düşerdi. Arada ki fark nedir diye düşünüyorsanız yorulmayın hemen cevaplıyorum.

Zamanında aldığım H*acklinkti arkadaşlar. Tek fark aldığım linklere baktığımda arada hacklink dışında çok büyük farklılıklar yoktu. Yazılım aynı,optimizasyon çalışmaları aynı, site içi tüm değerler 2.sitemin daha iyiydi hatta. fakat analiz sonunda çıkan o Domain Authority & Page Authority değerleri çok çok farklıydı. H*cklink aldığım sitelerin domain otoriterliği minimum 72 idi. Link aldıktan sonra ki 3 ay’da deviremediğim sitemin domain otoritesi 48 olmuştu. Ve bu siteye ne yaparsan yap devirmek yerine fayda sağlıyordun. Hatta Ad*lt kelimelerde kastığımda site 3-4 sıra düştü wmtools’a uyarı mesajı geldi. Linkleri reddettim ve site eski yerine yeniden oturdu..

Gelelim sonuca, arkadaşlar aslında bu metriklerin tamamının gerçekten kendi alanlarında büyük önemi var. Bende biliyordum bu metriklerin türkçe karşılığını, fakat gerçekten bu denli dikkate alındığını hiç tahmin etmedim yada göz ardı ettim siz ne derseniz. Aslında eski siteleri yeni sitelerden ayıran en önemli şeyin bu olduğunu düşünüyorum.. Eskiden linkler bu kadar dikkate alınmadan önce rahat rahat kastığımız dönemlerde bu siteler inanılmaz güven sağlamış. Bu yüzden bu yazıdan sonra geçmişi temiz sağlam siteleriniz varsa sahip çıkın derim. Çünkü çıkarması inanılmaz kolay oluyor 🙂

İşte ”Ben link alıyorum patlıyorum, rakibim link alıyor 1.sırada çıkıyor” gibi gibi cümleleri çoğaltabilirsiniz. Binlerce sorunun cevabı ”Domain ve Sayfa Otoriterliği”. Zaten hak verirsiniz ki size farklı bir örnekle açıklayayım:

Bir semt sakinisiniz ve mahallenizde ki küçük esnaf ömrü billah cirosuyla alamayacağı bir lüks otomobile sahip. Diğer yanda çok ünlü bir oyuncu veya çok büyük bir şirketin genel müdürü ve oda aynı araca sahip. Sizin de maali suçları araştırma yetkiniz olsa ilk kimin kapısını çalarsınız ? Kimden şüphe duyarsınız ? Aslında cevabı çok basit.

Hiç bir zaman otoriter bir site ile otoriter olmayan bir site aynı olamaz.

Bakın;

  • Otoriter site link çıkışı yapsa dahi etkilenmez
  • Otoriter site spam link bile kassa düşme olasılığı zayıftır
  • Aldığınız linklerden maksimum fayda sağlar
  • Site dışı bağlantılarda daha fazla güven teşkil eder
  • Otoriter siteden tanıtım yazısı aldığınızda daha çok fayda sağlarsınız

Yani sıradan bir siteye alacağınız 100 link ile otoriter bir siteye alacağınız 100 link arasında çok büyük fark olur. Birisi çıkarken diğeri düşer. Tanıtım yazısı alırken,reklam alırken, text link alırken bu değerleri göz önünde bulundurun. Daha çok fayda sağlayacağını göreceksiniz. Çünkü google gözünde her zaman daha güvenilirdir bu adresler..

Birde belirtmek isterim ki sıralamanın Domain Authority & Page Authority ile pek ilgisi yok. Mutlak suretle katkısı vardır, fakat biraz araştırırsanız otoriter sitelerin üzerinde çok saçma hatta spam siteler görebilirsiniz. Bu 2 ilişkiyi ne yazık ki henüz bende bağdaştıramadım. Otoriterliği yüksek siteler her zaman diğerlerine istinaden üstte olmayabiliyor fakat aldığınız linklere, verdiğiniz linklere katkısının çok büyük olduğunun bizzat altına imzamı atarım. 🙂 Özetle, sitelerinizin otoriterliğini artıracak çalışmalara önem verin. Bunlar sıralamanızı doğrudan etkilemeyebilir fakat alacağınız linklerden maksimum fayda almanızı ve uzun vaadede sıralamaya etkisi olacağından şüpheniz olmasın. Link alacağınız sitelerin bu metrik değerlerini daima dikkate alın 🙂

Herkese bol hitli günler dilerim. Umarım sıkılmamışsınızdır 🙂

YORUM YAZ