En Etkili Link Çeşidi Hangisi ?

En Etkili Link Çeşidi Hangisi ?

Link alacaksınız fakat nasıl alacağınızı, nereden ve hangi kelimeyle alacağınızı bilmiyorsunuz.. Ama problem yok, birazdan öğreneceksiniz 🙂 Arkadaşlar link almakta ki amacınızı google’da daha üst sıralara çıkmak (seo çalışmaları) için aldığınızı varsayarak bu yazıyı yazıyorum.

Üst sıralara çıkmak istiyoruz ve bunun için link alacağız. Peki en değerli link hangisi diye merak ediyorsanız; en değerli linkin size ziyaretçi aktaranın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yani bu ne demek oluyor, link çeşidi aslında çok çok önemli değil.. Yani alacağınız tanıtım yazısı size daha çok kullanıcı çekecek ise footer’dan, eğer bir banner reklamı size footer’dan fazla ziyaretçi aktaracaksa footer’dan çok daha etkili olacaktır.

Fakat bu demek olmuyor ki, bir link alın ordan sitenize 5k ziyaretçi gönderin ama 1 ay sonra gelen ziyaretçi sayısı 5’e düşsün.. Gerçekten size organik olarak ziyaretçi sunacaksa, ve geçici bir ziyaretçi akını olmayacaksa o linkin size sağlayacağı faydayı tahmin bile edemezsiniz.. Onuda size şöyle açıklayayım, Aynı sektörde ki 2 sitemden birisi 2.sırada diğeri 14. Sıradaydı.. 2.sırada ki siteme bir banner hazırladım ve diğer sitemin linkini eklediğimde tam 8 gün sonra diğer sitem 3.sırada yer aldı 🙂 Yaklaşık günlük 15-20 ziyaretçi geliyordu.. Yani ziyaretçi sayısı sektöre göre değişir tabi ki ama bu benim çalıştığım sektöre göre iyi bir rakam..

Yani demem o ki, Kurumsal ve Sektörel bazlı siteler en çok firma rehberlerinden hit alabilirler (mesela tanıtım yazısı ve footer’a göre daha etkili olabilir.) Ne bileyim kişisel bloglar sosyal medya linklerinden faydalanabilirler.. Artık aldığınız sitenin kalitesi ve güncelliği çok önem arz ediyor. Trustrank’a(otoriterliğe) yönelik çalışmalar ise etkisini çok daha geç gösteriyor. Buda sürdürebilirlik açısından sitenize devamlı çalışmanız gerektiğini ve ani link alıp link kaybına uğramanın siteyi çok daha zor durumda bırakacağını gösteriyor.. Özet olarak son güncellemeden sonra Organik Hit/Doğallık ve Sürdürebilirlik önem kazanmış durumda.. Sanırım google artık vur kaç ekiplerine daha fazla dikkat ediyor ve bu tip çalışmalardan da SEO-cu arkadaşlardan da uzak durmanız gerektiğini gösteriyor. Herkese bol hitli günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • xyber
  2 ay önce

  hit aktarımı diyorsunda google kendi dışında girilen sitelerden hit aktarımı olup olmadığını algılayamaz.çünkü bu teknik olarak mümkün değil google analytcs vs tarzı bir kod yoksa tabi sitede.

  Cevapla
  • seofit
   2 ay önce

   Google’nin hakkında şunu algılar bunu algılar gibi kesin yargılar belirten cümleler büyük hata. Arkasında denenmiş ve sonucu kanıtlanmış çalışmalar dışında gerisi tamamen kulaktan dolma efsaneler 🙂 Şayet ben bu yazıda belirttiğim çalışmayı bizzat denedim. Kaldı ki sitelerimde asla analytic kodu kullanmam.

   Cevapla