Tanıtım Yazısı Uzunluğu Ne Kadar Olmalı ?

Tanıtım Yazısı Uzunluğu Ne Kadar Olmalı ?

Uzun zamandır test ettiğim, bizzat deneme yanılma yöntemini kullanarak elde ettiğim tecrübeler doğrultusunda size şunu söyleyebilirim ki belirli bir standart ne yazık ki yok. Aslında bu testimin sonucunda daha çok şuna şaşırdım, her alanın kendine ait bir standardı var. Yani bir sitem için 800 Kelime yazdım ve test ettiğimde 250-300 karakterlik makalelere istinaden çok daha ön sıralara geldiğini fark ettim.(Burada benim fayda anlayışım makalenin google nezhinde sıralama almasıdır. E haliyle de ön sıralara gelen makaleden alınan linkler daha faydalı olduğunu varsayıyorum.) Mesela eklediğim 10 tanıtım yazısında 800 kelimelik makale google’da sitemden önde çıktı 🙂 Kısa bir süre sonra yerini asıl siteme bıraktı o ayrı bi konu tabi, bir gün onada değineceğim.

  Diğer bir anahtar kelimemde ise tekrar aynı kriterlere sahip 10 adet makale yazıp denedim ve onda en kısa yazılan makale sıralama aldı. Daha sonra bu 2. kelimemde rakiplerimi analiz ettim özellikle tanıtım yazısı alan rakiplerime baktığımda makaleleri baya uzundu. Ortalama makaleleri 500 kelime üzerinde ve sürekli aynı tip yazılardan oluşmuştu. Makaleler arası benzerlik oranı baya yüksekti yani… Sonra kendi yazıma baktığımda paylaşılan makalelere göre daha farklı kelimeler ile yazdığımı fark ettim. Yani diğer uzun makalelere istinaden daha farklı ve daha kısaydı ama sıralamaya iyi bir yerden girdi.
  Tecrübelerimden yola çıkarak sizlere nacizane tavsiyem tanıtım yazısı almadan önce rakiplerinizi izlemeniz ve ne  yapıyorlarsa tersini yapmanızdır. Çünkü alışagelmiş çalışmaların dışına çıkmak sizi her zaman 1-0 öne taşıyacaktır 🙂 Herkese iyi çalışmalar dilerim..

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

  • Girişim Hocası
    8 ay önce

    Tanıtım yazısının tanıtım yazısı gibi durmaması yani organik gözükmesi en temel prensip olduğu için diğerlerinden ayrışması çok önemli. Herkes kısa tanıtım yazısı kullanıyorsa sizin uzun, herkes uzun kullanıyorsa sizin çok daha uzun veya kısa bir makale tercih etmeniz iyi olur.

    Diğer taraftan etkili bir SEO çalışması olması açısından tanıtım yazılarınızda herkes link kullandığı için siz 1 veya maksimum 2 link çıkışı koyun derim. Faydalı ve sizi google da üst sıralara taşıyan bir tanıtım yazısı özgün, sizin sitenize 2 link çıkışı yanında en az 1 adet site içi link barındıran organik görünümlü bir makaledir.

    Cevapla