İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. 1 Mart 2020 Google Güncellemesi (Nofollow, İndex)

1 Mart 2020 Google Güncellemesi (Nofollow, İndex)

google algorithms

– Google Crawl and Indexing Update March 1, 2020

1 Mart 2020 itibari ile tarama ve indexleme güncellemesinin en büyük değişikliği artık NOFOLLOW bağlantıların taranacak ve dizine eklenecek olmasıdır.

Hepimizin bildiği gibi google eskiden nofollow bağlantıları takip etmiyor ve dizinine eklemiyordu. Bu sayede pek çok platform linklerinde bu yöntemi kullanarak kullanıcılara bağlantı imkanı tanıyordu. (Örn: r10.net’ten gelen bağlantılar nofollow özelliğe sahip.)
Ve bu durum 1 Mart 2020 tarihi itibariyle değişti. Google tarafından yapılan açıklamayla Nofollow bağlantıların artık dizine ekleneceğini ve tıpki dofollow linkler gibi aynı statüde olacağını dizine ekleneceğini belirtti.

Google’nin açıklaması şu şekilde duyurdu:

“For crawling and indexing purposes, nofollow will become a hint as of March 1, 2020.”

Bizim için en büyük soru işareti SERP sonucuna olan etkileri olacak elbette. Bunuda ilerleyen zamanlarda deneyip göreceğiz tabi ki, fakat dolaylı yollardan bile olsa etki edeceği çok açık. Özellikle mevcut nofollow link yelpazesi geniş olan siteler bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir..

Bu arada Sıralamanız veya trafiğiniz değişmeye başlarsa, nofollow linklerin tarama ve dizine ekleme güncellemesiyle ilgili ve araştırılması gereken bir şey olabilir.
Nofollow bağlantılarınızı gözden geçirin. Linklerin nasıl kullanıldığını incelememek istenmeyen sorunlara yol açabilir. Ve kaldırmak için robots.txt dosyasında noindexe geçme zamanının gelip gelmediğine kadar vermek sizin insiyatifinizde..

– Diğer Google Algoritma Güncellemesi – 8-13 Şubat 2020

Her yıl binlerce algoritmanın ince detaylarıyla sınandığımızı zaten artık kabullendik. Ancak son 1 hafta içerisinde meydana gelen yeni algoritma güncellemesi baya bi önemli görünüyor.
Piyasaya çıkmadan önce önemli algoritmik güncellemeleri duyurmak google’nin son yıllarda kazanmış olduğu en büyük alışkanlıklarından. Danny Sullivan sayesinde Search Liaison twitter hesabını takip ederseniz son güncellemeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Bu güncelleme ile ilgili bilgiler önceden edinilmiş olmasına rağmen etkisi beklenenden yüksek olacak gibi görünüyor.

– Öne Çıkan Snippet Algoritması Güncellemesi – 23 Ocak 2020

Google yetkilileri, öne çıkan snippet’te gösterilen URL’lerin ilk on organik arama sonucu içinde tekrar görünmesini kısıtlayacak bir algoritma güncellemesi sunduğunu açıkladı.

Google’dan Danny Sullivan, Twitter’daki bir soruyu yanıtlarken snippet pozisyonu konumunda yer alan bir web sayfasının listede tekrar görünmeyeceğini doğruladı.

Google’ın Public Searchliaison hesabında Danny’ye göre, algoritmadaki yeni değişiklik Arama Sonuçları sayfasının dağınık olmamasını ve yalnızca alakalı bilgilerin görüntülenmesini sağlayacaktır.

Ayrıca, bugünden itibaren, öne çıkan snippet’in SERP’deki on listeden biri olarak sayılacağını doğruladı.

Danny twitterda şöyle bi açıklama yaptı; ‘’Bir web sayfası listesi öne çıkan snippet konumuna yükseltilirse, artık arama sonuçlarında girişi tekrarlamayız. Bu, sonuçları çözer ve kullanıcıların ilgili bilgileri daha kolay bulmalarına yardımcı olur. Öne çıkan snippet’ler, gösterdiğimiz on web sayfası listesinden biri olarak sayılır ”diye tweetledi.

Yorum Yap

Yorum Yap