İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. 2020 Seo Trendleri

2020 Seo Trendleri

seo-trends-2020

Trend #1: BERT & Kullanıcı-Odaklı Optimizasyon

Google’nin en yeni algoritması BERT içeriğini detaylandıran siteleri ödüllendirecekmiş gibi görünüyor. Rankbrain algoritmasından sonra en doğru sonuçları kullanıcılara verebilmek için makine öğrenimiyle desteklemişti. Yapay zekanın kullanıcı davranışlarını inceleyerek tıpki bir kullanıcı gibi hareket ederek en mantıklı sonucu ön plana çıkarmaya çalışmıştı. Aslında içeriğe baktğınızda çokta mantıklı bir davranıştı. Şimdi ise BERT algoritması ile karşımızda.

BERT ile artık kelimeleri ayrı ayrı değil, bütünüyle değerlendirerek anlamlandırmaya çalışarak en doğru sonuçları vermeye çalışacak. En mantıksal sonuçları elde ederek tutarlı ve doğru sonuçları ön plana çıkartacak ve bu durumda kullanıcısına odaklanan (user focus) siteler için büyük bir avantaj olacak.

Edindiğim bilgiler doğrultusunda açık kaynaklı kod olan NPL modeline dayanıyor, önceden öğretilmiş bu model pek çok sitenin canını yakacak cinsten. Eksik kelimenin bir cümle içerisinde arama sorgusunu diğer kelimelerle anlamlandırmaya çalışacak ve saçma sapan anlamsız içerikli arkadaşların kabusu olacak gibi gözüküyor.

Google BERT ile SEO ilişkisi ilerleyen zamanda çözümlenecek gibi görünüyor. Şuanda etkisi %10 olarak düşünülüyor ilerleyen zamanlarda neler olacağını birlikte göreceğiz 🙂

Trend #2: Yüksek Kaliteli (High-Quality), Optimize Edilmiş İçerikler

Bir üst trend’de de bahsettiğim gibi İÇERİK! Öyle ki her geçen gün daha da değer kazanan bu konu herkesin öğrenmesi gereken ilk unsur. SEO ile yakından ilgileniyorsanız öğrenmeniz gereken ilk şey Yüksek kaliteli Optimize edilmiş içerik.

Kullanıcı odaklı, aradıklarını sizden alabileceği ve bunun site içeriğine yansıması ile doğru sonuçları elde edebilmesi günümüzde en önemli faktör. SEO konusunda etkisini ger geçen gün artırmakla beraber farklı algoritmalarla sınanan site içerikleri kanaatimce ilerleyen yıllarda da karşımıza çıkacak en önemli konulardan olmaya devam edecek.

Kullanıcı Odaklı Optimize edilmiş kaliteli içeriği olan her zaman kazanacak.

Trend #3: E-A-T & Uzmanlık Otorite ve Güvenilirlik

E.A.T (Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness) kısaca Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik demektir.

Google Arama Kalitesi Yönergeleri başlığının bir alt kategorisi ulan bu deneyim, sitenizi google’nin istediği kalite yönergesine uygunluğu ve sınıflandırması amacıyla geliştirilmiş bir algoritmadır.

2018 yılından bu yana konuşulmaya başlanan kalite yönergesinin her google algoritma güncellemesinin temel faktörü olduğu için kurallara uyan bir web sitesi sahibiyseniz çok etkileneceğinizi düşünmüyorum 🙂

Değerlendirme kılavuzundan bahsedecek olursak;

Değerlendirme kriterleri veya puanlamaları doğrudan sıralamarı etkilemediği gibi dolaylı yoldan sitenizin kriterleri karşılamış olduğunu düşünürsek mutlaka etkilerini hissedeceksinizdir. Puanlama sonucu sınıflandırma en düşük, düşük, orta, yüksek ve en yüksek kaliteli olmak üzere 5 kategoride sağlanmaktadır. Değerlendirme kriterleri

  • Sayfanın amacı
  • EAT değerlendirmesi
  • İçerik kalitesi ve miktarı
  • İçeriği üreten hakkında bilgiler ve itibarı gibi başlıca konulara değinmektedir.

Trend #4: UX Dizayn & Teknik SEO

UX bilindiği üzere kullanıcı deneyimlerini sınıflandıran memnuniyet ve bu sağlanan memnuniyetin sürdürebilirliği açısından google’nin önem verdiği bir konu. Daha çok sezgisel tasarımların yapıldığı, tamamen kullanıcıya yönelik memnuniyet amacının ön plana çıktığı bu tasarımlar SEO’da büyük önem kazanmakta. Özellikle kullanıcı odaklı konseptler teknik anlamda büyük katkı sağlıyor.. Artık tasarımlarınızı müşteri profilinin ihtiyaçları ve taleplerine uygun bi şekilde geliştirmek SEO açısından sitenizin uyumlu hale gelmesi size her zaman hem branding anlamında hemde SEO’ya olan katkısı anlamında +1 puan katkısı olacaktır.

Trend #5: Mobil SEO

Her geçen gün değer kazanan, mobil trafik oranının yükselen artış grafiğiyle uzun bir süre daha gündemimizde kalacak mobil tasarım ve SEO konusu.

Her geçen gün artan akıllı telefon kullanıcı sayısı mobil kullanılabiirliği daha önemli kılıyor. Responsive temalar, Dynamic Serving ve paralel URL adresleri gibi pek çok faktör bu konuyla birlikte değer kazanmaya devam ediyor. Kullanım kolaylıkları, dinamik tasarım önerilerine mutlaka göz atın. Temelini sağlam atmadığınız her site için ilerleyen zamanlarda size daha büyük sorunlar açacaktır ve buna bağlı olarak kayıplarda otomatik olarak büyükmekte..

Mobil Seo konusuna özel bir yazı paylaşmayı planlıyorum. Ama 2020 Google Trendleri arasında yer aldığını bilmenizde fayda var ve gelecekte daha da önem kazanacağını düşünmekteyim.

Trend #7: Entity Search &Google Bilgi Paneli (Knowledge Graph) Optimization

Entity Search, varlık araması anlamına gelen ve temel olarak google botlarının, herhangi bir arama sorgusunu yanıtlamak için doğrulanmış kaynakları sunarken kullanıcı amacını anlamak için kullandığı bir yöntemdir.

Yorum Yap

Yorum Yap