İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple Kârını ve Gelirlerini Artırdı

Apple Kârını ve Gelirlerini Artırdı

apple-k-rini-ve-gelirlerini-artirdi-Ax8XfmCa.jpg

Apple’dan yapılan açıklamaya nazaran, geçen yılın ekim-aralık devrini bilançosunda bir numara çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri, 2018’in tıpkı periyoduna kıyasla yaklaşık yüzde 9 artarak 91,8 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2018’in ekim-aralık devrinde 84,3 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın net karı da 2018’nin ekim-aralık devrinde 19,9 milyar dolardan geçen yılın tıpkı devrinde 22,2 milyar dolara çıkarak yüzde 11’den çokça artış gösterdi.

Şirketin behre başına karı ise kelam konusu devirde 4,18 dolardan 4,99 dolara çıktı. Apple’ın iPhone akıllı telefon satışlarından elde ettiği gelir de tıpkı devirler itibarıyla artış kaydetti.

Buna nazaran, laf konusu periyotta şirketin iPhone satışlarından elde ettiği gelir bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 8 artarak 56 milyar dolara ulaştı. Böylelikle şirket bir yıl süren büyük düşüş trendini sona erdirmiş oldu.

Birebir periyotta, iPad satışlarından sağlanan gelir ise 6,7 milyar dolardan 5,98 milyar dolara ve Mac satışlarının geliri de 7,41 milyar dolardan 7,16 milyar dolara geriledi.

Şirketin AppleCare, tatbikler ve ApplePay üzere hizmetlerden elde ettiği gelir bu periyotta 10,9 milyar dolardan 12,7 milyar dolara çıktı. Apple TV, Apple Watch ve aksesuar eserlerin satışından sağlanan gelir ise 7,3 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıktı.

Apple’ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinden daha olumlu gelmesiyle New York borsasının kapanmasının akabinde gerçekleşen hudutlu süreçlerde şirketin payları paha kazandı. Apple behreleri, şirketin bilançosunu açıklamasının akabinde yüzde 2’den ziyade paha kazanarak 327 dolara kadar tırmandı.

Apple’ın Üst Başkanı (CEO) Tim Cook, tüm devirlerin en yüksek çeyreklik gelirini açıklamaktan memnunluk duyduklarını belirterek, bunun iPhone 11 ve iPhone 11Pro modellerine olan güçlü talepten kaynaklandığını tabir etti.

Yorum Yap

Yorum Yap