İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Avrupa Birliği tek tip şarj kablosu kullanacak

Avrupa Birliği tek tip şarj kablosu kullanacak

avrupa-birligi-tek-tip-sarj-kablosu-kullanacak-wuKZkjEr.jpg

Bir müddettir konuşulan yeni düzenleme Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından oylandı. Oylama sonucunda 582 kabul, 40 red oyu ile bütün Avrupa Birliği devletlerinde ortak şarj kablosu kullanma zaruriliği kabul edildi. Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek olan tatbike nazaran AB devletlerinde satılacak olan telefonlarda tek tip kablo kullanılması mecburî olacak.

Avrupa Birliği tek tip şarj kablosu kullanacak

Avrupa Birliği 10 yıl evvel tüm üye devletlerde ortak şarj aleti satılması konusunda bir karar almıştı. Ama birçok üretici bu bahiste istekli olmayınca bu sefer kabloların standartlaşması için yeni bir karar alındı.

Apple karşı çıkıyor

Ama cep telefonu modellerinde Lightning kablosunu kullanan ve yalnızca bu markaya hususî bir kablo cinsine sahip olan Apple, bu düzenlemeye başından bu yana karşı çıkıyor. Çünkü yeni düzenleme en çok bu markayı etmkileyecek üzere görünüyor. Zira Android cep telefonu üreticilerinin büyük bir çoğunluğu ortak USB kablosu kullanıyor. Bu kabloların bir kısmı microUSB çeşidinde iken bir kısmı ise (özellikel son 2 yılda üretilen orta/üst seviye Android telefonların tamamı) USB Type-C ilişkisi kullanıyor. Apple ise yalnızca kimi iPad modellerinde USB Type-C kullanıyor. Lakin telefonlarının tamamı Lightning ismi verilen kişisel bir temas cinsine sahip.

Alınan kararın nasıl uygulanacağı bilinmiyor. Çünkü temas cinsleri birebir olsa da kimi cep telefonu markalarının farklı çalışan kabloları da bulunuyor. Bu da beraberinde A markasının telefonunun şarj kablosunun B marka telefonla düzgün ya da performanslı çalışmayacağı manasına geliyor. Ortak bir standart oluşturmak ise kısa vadede pek mümkün üzere görünmüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap