1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Corona Virüsü Nedir ? | Nasıl Bulaşır ? | Tüm Detayları

Corona Virüsü Nedir ? | Nasıl Bulaşır ? | Tüm Detayları

Corona Virusu belirtileri

Corona Virüs’leri birçok canlı türünü tehdit eden bir RNA virüs türüdür. İnsanlarda soğuk algınlığından zatüre’ye kadar çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Bu Corona Virüs’ler özellikle kış aylarında halsizlik ve yorgunluk, kuru öksürük ve burun akıntısı gibi ağır bir soğuk algınlığa sebep olurlar. Çoğunlukla 4-6 gün içinde virüs kendiliğinden yok olur ve hasta birey hızlıca iyileşir.

Bundan 18 yıl önce, 2002 yılından itibaren görülmeye başlanan yeni Corona Virüs türleri çok daha ağır bir solunum yolu enfeksiyonuna neden olmaya başlamıştır. Bunlardan ilki SARS-CoV (Ağır Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) bir Corona Virüs enfeksiyonudur. Şubat 2003’de Çin’in Guangdong bölgesinde ilk önce yarasalardan kedilere oradan da insanlara bulaştığı düşünülen hastalık 8 ayda 5 kıtada 33 ülkeden toplam 8000 insanı etkisi altına alıp yaklaşık 800 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. 2004 yılından sonra bir daha SARS hakkında yeni bir oldu bildirimi olmamıştır.
Bir diğer Corona Virüs türünün ortaya çıkma yeri ise Suudi Arabistan’dır. MERS-CoV olarak adlandırılan bu türün 2003 yılındaki Corona’dan bir farkı vardır. Bu yeni Corona Virüs’ün soğuk algınlığı belirtilerini göstermesi, yani bireyin enfekte olduğunun tespit edilmesi 10-14 güne kadar uzayabiliyor. Bunun kötü yanı enfekte olmuş birey bu süre zarfında başka insalara bulaştırabilir. Hastalık daha çok alt solunum yollarına olduğu için pnömoni daha sık görülür. Pnömoni durumu özellikle yaşı ilerlemiş olan, yaşlı hastalar için çok büyük risk oluşturur.

31 Aralık 2019 tarihinde Wuhan da ortaya çıkan Corona Virüs Türü daha önce görülmemiş bir türdür. 2019-nCoV olarak adlandırılan bu türün, diğer MERS-CoV ve SARS-CoV gibi bir zoonotik enfeksiyon yani hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülüyor.
Şu anki olguların çoğunluğu Wuhan’da olmak üzere diğer Çin dışındaki 19 ülkede de daha görülmek üzere olgu sayısı 8000’e ulaşmıştır. Sadece Çin de olmak üzere toplam 170 kişi hayatını kaybetmiştir. Olgular incelendiğinde ölen insanların çoğunluğunun yaşlı bireyler olduğu görülmüştür.
Wuhan Şehrin de başlayan bu enfeksiyonun deniz ürünleri ve çeşitli vahşi hayvan etlerinin satıldığı pazarda ortaya çıktığı düşünülüyor. Şu anda hastalığın insandan insana bulaşabildiği kanıtlanmıştır. Bulaşma genellikle hastanın yakın temas içinde olduğu ailesi ve arkadaşları gibi yani aynı ortamda bulunanlarda meydana gelmiştir. Bulaşma genellikle enfekte olmuş kişinin öksürmesi ile oluşan damlacıkların 1 m’ye kadar yakın temas içinde olan bireylerin solunum yollarından girmesi ile olmuştur. Bunun dışında virüsün el ile temas halinde bulaşabilme olasılığının zayıf olduğu kabul ediliyor. Ama yine de dış ortamlarla temaslardan sonra ellerin dezenfekte edilmesi ihmal edilmemelidir.

Virüsün olguları öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğü olup, ağır olgularda böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği gibi hayatı tehdit eden organ yetmezlikleri yaşanabiliyor.

Hastalık en çok yaşlıları tehdit etmekle birlikte, kronik bir organ hastalığı olan insanları da tehdit eder.
Hastalığın ne kadar bulaşıcı olduğu konusunda çalışmalar sürdürülüyor fakat ne kadar hızlı bulaşırsa bulaşsın virüsün öldürme hızının artmasına sebep olmayacağı kesin olarak söylenebilir. Ama şu an hastalığın nasıl ve ne hızla seyredebileceği konusunda kesin bir kanıya varılmamıştır.
Enfeksiyon belirtilerini taşıyan kişinin maske ile sağlık merkezine getirilmesi gerekir. Olası veya kesin olarak hastalık olgularını taşıyorsa hasta negatif basınçlı odalara yatırılmalıdır.

Ve en önemli şeylerden biri olan hastalığın tedavisi var mı? Şu an için hastalığı tedavi eden bir antiviral ilaç yoktur. Diğer viral enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar denenmiş fakat başarılı bir sonuç alınamamıştır. Şu an için önemli olan vücut direncinin iyi olmasıdır. Yani gereken kalori miktarının alınması, bol su tüketimi ve yatak istirahati, vücut direncini arttıracağından dolayı yapılması gerekir. Zira hastalığı tedavi edecek olan vücut direncidir.

Yorum Yap

Yorum Yap