İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Corona virüsüne karşı ‘kolonya’ önerisi!

Corona virüsüne karşı ‘kolonya’ önerisi!

corona-virusune-karsi-kolonya-onerisi-AvPLVL7y.jpg

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Illetleri Anabilimdalı Talim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, Çin’de ortaya çıkan ve yerküre umumunda büyük endişeye neden olan ‘koronavirüs’ ile ilgili açıklama yaptı.

Prof. Dr. Karabay, “‘Koronavirüs’ler yıllardan beri bildiğimiz, yıllar öncesinden ‘soğuk algınlığı’ etkeni olarak bildiğimiz; burnumuza, boğazımıza ve gözlerimizdeki mukozaya yapışan virüslerdir. Bu virüslerin 2002- 2003 yılında SARS isimli Güney Koreli menşeili bir virüs olarak ağır bakım gerektiren bir hastalık olduğunu gördük” dedi.

Corona Virüslerin asıl kaynağının hayvanlar olduğunu belirten Prof. Dr. Karabay, şu tabirleri kullandı:

* Koronavirüs’lerin asıl kaynağı hayvanlardır. Temel olarak kişilere birinci orjini birtakım hayvanlardan geçmektedir. Örneğin MERS’te develer, yarasalar üzere çeşitli hayvanlar kişilere bu etkenleri bulaştırabilmektedir.

* 2019 ‘koronavirüs’, bugüne kadar olan ‘koronavirüs’lerden biraz daha farklı ve mutasyon geçirmiş hali. 2019’un Aralık ayında da Yerküre Sıhhat Örgütü tarafından bu virüsün varlığı kabul edildi. Kaynağının da hayvanlar olduğu, bir orjinin hayvanlardan geçtiği düşünülüyor.

0 Bu virüs, kişilerde teneffüs yollarında enfeksiyonlar yapabiliyor ancak güya her bulaşanı ağır bakımlık yapacakmış her bulaşanı öldürecekmiş üzere bir korkuda var. Kimi kişilerde öldürücü olabiliyor fakat elde edilen olgulara nazaran bu virüsü kapan 100 kimseden 98’inde ölümcül seyir etmiyor.

Prof. Dr. Oğuz Karabay 

“VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN EN TESIRLI YOL: KOLONYA”

Kolonyanın ulaşılabilen en kolay alkollü dezenfektan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karabay, şöyle konuştu:

* Tabi ki enfeksiyonu önlemek için her türlü önlemi alacağız. Her türlü tedbiri mahalline getireceğiz. Ellerimizi daha ziyade yıkayacağız. Şu an Türkiye’de bildirilmiş hiçbir olgu yok lakin şayet hastalıklı biri bildirilirse maske takacak ve ellerimizi bol bol yıkayacağız.

* Bizim Türk topluluğunda çok hoş bir alışkanlık var; kolonya. En kolay ulaşılan alkol, hanelerimizde ve iş konumlarımızda kolonyayı daha çokça kullanalım ve daima yanımızda olsun, fakat dehşet ve panik havasına asla girmemeliyiz.

* Memleketimizde yeni ‘koronavirüs’ kaynaklı hiçbir olgu şu ana kadar bildirilmedi lakin teneffüs partikülleriyle bulaşabiliyor ve bize bulaşmasının en kolay yollarından biri kirli eller. Ellerimizi 20 saniye boyunca su yahut sabunla yıkamalı ya da alkol bazlı dezenfektanlarla temizlemeliyiz.

* Şayet bunları yapamıyorsak kolonya bile bu virüslerin bulaşımını engellemede hayli tesirli. Zira bunlar zarflı virüsler ve alkol üzere el dezenfektanlarıyla derhal yok olabiliyorlar.

“BAKANLIĞIN ALDIĞI TEDBIRLER GEREKLİ VE YETERLİDİR”

Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı tedbirleri tarafında bulduğunu söyleyen ve son 14 gün içinde Çin yahut ortamdan seyahat eden Sakarya Üniversitesi talebelerini denetim ettiklerini belirten Prof. Dr. Karabay, şunları söyledi:

*Sağlık Bakanlığımız bununla ilgili gerekli tanısal süreçleri kendi laboratuvarlarında yapabilecek kapasite oluşturulmuş durumda. Başından beri Sıhhat Bakanlığı tarafından alınan tedbirler gerekli ve kafidir.

* Tüm yerkürede şu anda influenza A ve B tipleri tüm yerkürede geziyor ve münasebetiyle hepimiz her an grip olabiliriz. Gripten korkuyor muyuz? Hayır. Grip birtakım hastalarda ölümcül olabiliyor, birebir ‘koronavirüs’ üzere. Her ikisinden de korunmanın yolları tıpkı.

* Hijyen, hasta olduğu görülenlerden uzak durmak ve maske takmak kâfi. Ayrıyeten Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü öngörüsüyle son 14 gün içinde Çin seyahati yapan üniversite talebelerini denetimden geçirdik ve hiçbir risk ögesine ulaşamadık. 

Yorum Yap

Yorum Yap