1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Edis kimdir? Müzikçi Edis Görgülü kaç yaşında nereli?

Edis kimdir? Müzikçi Edis Görgülü kaç yaşında nereli?

edis-kimdir-muzikci-edis-gorgulu-kac-yasinda-nereli-6dvlrhj5.jpg

Genç popçu Edis olduğu argüman edilen müstehcen içerikli medya sonrası müzikçi Edis magazin gündemine oturdu. Edis kelam konusu kişinin kendisi olmadığını söylerken tezleri da yalanladı. Pekala Edis kimdir? Müzikçi Edis Görgülü kaç yaşında nereli?

MÜZIKÇI EDİS KİMDİR?

Edis Tevellüt Tarihi: 28 Kasım 1990

Edis Kaç Yaşında: 29 yaşında

Tevellüt Konumu: Londra, İngiltere

Edis Uzunluk: 1,8 m

Edis Albümler: Ân

Edis Eğitim: Galatasaray Üniversitesi, İzmir Şahsi Tevfik Fikret Lisesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Edis Sinemalar: Her Şey Aşktan

Edis Görgülü (d. 28 Kasım 1990), Türk müzikçi ve müzik müellifi. Londra’da doğdu ve İzmir’de büyüdü. Lise ve üniversite yıllarında mektep eğitiminin yanı sıra müzik eğitimi de aldı. Galatasaray Üniversitesi Muhabere Fakültesi’ni kazanınca İstanbul’a yerleşerek albüm hazırlamak için çabucak çeşitli insanlarla muhabere kurmaya çalıştı lakin başarılı olamadı. Bunun üzerine oyunculuğa başladı. Diyanetle Sevgili (2011-12) ve Hayatımın Rolü (2012) serilerinin oyuncu takımında nokta aldı. Oyunculuk yaptığı bu yıllarda menajerinden müzisyenlik için teklif aldı.

Mart 2018’de birinci stüdyo albümü Ân’ı piyasaya sürmeden evvel çıkardığı single’lar ile ün kazandı. Aralık 2014’te çıkış single’ı “Benim Ol” ile eleştirel muvaffakiyet yakaladı ve müzik Türkiye‘de bir hit olarak MusicTopTR Resmî Listesi’nde iki numaraya kadar ilerledi. Akabinde yayımladığı “Dudak” (2016) ve “Çok Çok” (2017) single’ları da benzeri formda Türkiye’de iki numara olurken “Roman” bir numaraya yükseldi. Edis bugüne kadar üç Radyo Boğaziçi Müzik Mükafatı ve iki Altın Kelebek Mükafatı dahil birçok armağan aldı.

1990-2013: BIRINCI YILLARI VE KARİYER BAŞLANGICI

Edis Görgülü, 28 Kasım 1990’da Londra, İngiltere’de doğdu. Kendisi doğmadan evvel ebeveynleri, çalışmak ve eğitimlerini tamamlamak için Londra’ya gelmişlerdi. Validesi bir kafede işletmecilik yaparken pederi BBC Radio’da çalışmaktaydı. Edis 1,5-2 yaşlarındayken ailesi onu Türkiye’de büyütmenin daha sahih olacağına karar verdi ve Görgülü ailesi memleketleri olan İzmir’e yerleşti. Edis, 4 yaşında piyano dersleri aldı. Piyano kursunda piyanoyu çalmaktan fazla doğaçlama müzik söylemekle uğraştığını söyledi. Liseyi İzmir Şahsi Tevfik Fikret Lisesi’nde okudu. 2007’de bu mektepteyken Expo 2015 adayı olan İzmir’in tanıtılması için yapılan çalışmalarda mekan aldı. Başkaca İzmir Kent Orkestrası’nda solistlik yaptı. Bir müzisyen olmak isteyince ailesi, evvel mektebini bitirmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Galatasaray Üniversitesi Muhabere Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a yerleşti. Galatasaray Üniversitesi’ndeyken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı da kazanarak bu kısma de başladı. Fakat iki mektebi birden birebir anda okumakta zorlandığı için İstanbul Üniversitesi’ni bıraktı. İstanbul’a gelince albüm hazırlamak için acilen kontaklar kurmaya çalıştı fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine oyunculuk ajanslarına başvurdu. 2011-12’de FOX’ta yayınlanan Diyanetle Sevgili serisinde Barış karakterini canlandırdıktan sonra, 2012’de Star TV’de yayınlanan Hayatımın Rolü serisinde Uygar rolüyle mekan aldı. Oyunculuk yaptığı bu yıllarda arkadaşlarıyla bir karaoke bara gitti ve burada cümbüş gayeli müzik söylerken bardakilerin dikkatini çekti. Bu sayede menajerinden müzisyen olması istikametinde teklif aldı. Menajeri Şebnem Özberk aracılığıyla birinci defa Kenan Doğulu’yla tanışarak çeşitli demolar kaydetti. Akabinde Ozan Çolakoğlu ve Soner Sarıkabadayı ile tanıştı.

2014-GÜNÜMÜZ: BIRINCI SİNGLE’LAR VE ÂN

Ozan Çolakoğlu ve Soner Sarıkabadayı ile tanıştığı birinci gün anlaşan Edis, PDND Müzik ile albüm mutabakatı imzaladı. Çolakoğlu ve Sarıkabadayı’ya hazırladığı pek çok şarkıyı dinletti. Bu müziklerin arasından “Benim Ol”un Edis’in çıkış müziği olması kararlaştırıldı. Kelam müellifliğini ve besteciliğini Edis’in yaptığı “Benim Ol”, 1 Aralık 2014’te PDND Müzik aracılığıyla single olarak yayımlandı. “Benim Ol”un klibinde Hepsi üyesi Cemre Kemer, Edis’e eşlik etti. Müzik, Türkiye’deki radyo ve televizyonda çalınma doneleri esas alınarak oluşturulan MusicTopTR Resmî Listesi’nde üç hafta üst üste iki numarada mahal aldı. Edis, “Benim Ol”u tanıtmak için 3 Adam, Güldür Güldür Show ve İşte Benim Stilim dahil olmak üzere çeşitli programlara konuk oldu, başkaca 42. Altın Kelebek Ödülleri’nde sahneye çıktı. 30 Mart-6 Nisan 2015 haftasında Türkiye’nin Google’da en çok aradığı isimlerden biri oldu. Edis’in çıkışı, çıkış müziği ve dansları pek çok kişi tarafından başarılı bulundu. Hürriyet’ten Ali Tufan Koç, Edis için “aranan taze kan” dedi.

Edis, 31 Mart-1 Nisan’da Kansersiz Ömür Derneği tarafından yapılan Alışveriş Yaşatır aktifliğine birtakım şahsi eşyalarını bağışlayarak destek oldu. Bu eşyaların satılmasından elde edilen gelir, kanser hastası evlatların tedavisine destek olmak üzere kullanıldı. Müzikçi, 2 Mayıs’ta Soner Sarıkabadayı ile birlikte Bostancı Şov Merkezi’nde sahneye çıkarak birinci konserini verdi. 19 Mayıs’ta ise Sultangazi’de sahne aldı fakat kendisini daha yakından görmek isteyen hayranlarının sahneye hamle etmesi üzerine sahne çökme tehlikesi geçirdi. Bu yüzden konseri yarıda kesti. 10 Temmuz’da 2. single’ı “Olmamış mı?”yı yayımladı. Ocak 2016’da Her Şey Aşktan sineması için kaydettiği “Vay” ve Ağustos’ta Türkiye’de iki numaraya kadar yükselen “Dudak” single’ını satışa sundu. Ekim’de giysi perakendecisi Defacto’nun bir reklam sinemasında oynadı. Yıl ahir DMC ile kayıt mutabakatı imzaladı, bunun üzerine hala PDND ile muahedesinin sürdüğünü belirten şirketin sahibi Soner Sarıkabadayı tarafından kendisine 30 bin bedelinde tazminat davası açıldı.

Edis, Haziran 2017’de beşinci single’ı “Çok Çok”u DMC ve Felix etiketiyle piyasaya sürdü. Müzik, Türkiye’de iki numaraya kadar yükseldi ve 44. Altın Kelebek Ödülleri’nde En Yeterli Klip ile Yılın Müziği kategorilerinde aday gösterildi. Aralık’ta birinci sefer canlı dijital konser verdi, bu konserde kendisine Fatma Turgut ile Ozan Çolakoğlu da eşlik etti.

Müzikçinin birinci stüdyo albümü Ân, DMC etiketiyle Mart 2018’de piyasaya sürüldü. Albümün çıkış müziği “Roman”, Türkiye’de liste başarısı yakalayarak dört hafta üst üste bir numarada kaldı. Tıpkı periyotta müzikçi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi’nin sözcüsü oldu ve 1 milyon pahasında bir ittifak imzalayarak içecek markası Yedigün’ün reklamlarında oynadı. Başkaca Yıldız Tilbe’ye hürmet albümü Yıldızlı Müzikler için “Buz Kırağı” müziğini seslendirdi ve Emina ile düet yaptığı “Güzelliğine” single’ını çıkardı. Yıl sonuna gelindiğinde Telifmetre tarafından paylaşılan haberlere nazaran Edis, 2018’de Türkiye’de radyo ve televizyonlarda en çok çalınan üçüncü erkek müzikçi oldu. 2019’un başlarında, Edis’in, MasterCard Türkiye için bir promosyon müziği üzerinde çalıştığı açıklandı. “Paha Biçilemez Bir Şey Başlat” isimli müzik Şubat 2019’da müzik görüntüsü ile birlikte yayımlandı. Head&Shoulders ile bir akit imzaladıktan sonra Edis, Onurr ile birlikte “Efsane Sensin” müziğini yazdı ve hazırladı. Müzik, Mayıs 2019’da Gülşen Aybaba’nın yönettiği bir müzik görüntüsü ile yayımlandı. Ekim 2019’da ayrıldığı menajeri, Edis’e 3,5 milyon liralık tazminat istemiyle dava açtı.

EDİS SANATI

Edis, gitar ve piyano çalabilmektedir fakat kendisini profesyonel olarak tanımlayamayacağını belirtmektedir. Birinci müziği “Benim Ol”un Garp usulü bir pop havası vardır, birebir devranda Hürriyet’ten Onur Baştürk’e nazaran 1990’ların müziğini de çağrıştırmaktadır. Edis, birinci müziğini “muhtemelen ilgi çekmek amacıyla” 10 yaşındayken yazdı. Yaşı ilerlediğinde bu kelamları tekrar inceledi ve bir evlat için çok başarılı olduğuna karar verdi. Freddie Mercury, Michael Jackson, Sezen Aksu ve Tarkan hayranı olduğunu söyledi. Çocukluğunu Barış Manço, Britney Spears ve Justin Timberlake dinleyerek geçirdi. Manço için “Çocukluğumda büyük tesiri var. Unutamadım onu.” dedi. Ayrıyeten Sting’in “Desert Rose”da yaptığı üzere, garp ve şark müziğini birleştirmeyi hedeflemektedir.

EDİS STÜDYO ALBÜMLERİ

• Ân (2018)

EDİS SİNGLE’LARI

• “Benim Ol” (2014)

• “Olmamış mı?” (2015)

• “Vay” (2016)

• “Dudak” (2016)

• “Çok Çok” (2017)

• “Buz Kırağı” (Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları) (2018)

• “Güzelliğine” (feat. Emina Jahovic) (2018)

• “Paha Biçilemez Bir Şey Başlat” (2019)

• “Efsane Sensin” (2019)

:

Yorum Yap

Yorum Yap