İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Elektronik Sigara
  3. Elektronik Sigara Zararlı Mı ?

Elektronik Sigara Zararlı Mı ?

Elektronik Sigara Zararları | SeoFit

Uzun zamandır tartışılan ve ülkemizde daha yeni boy gösteren elektronik sigara konusuna değinmek istedim. Herkesin aklında hep aynı soru;

Elektronik Sigara Zarları Neler ?

İlk olarak yazmaya zararlarından başladım. Hiçbir ürünün sempatizanı değilim, hiçbir markadan çıkarım  yok arkadaşlar. Amacım iyi bir algı yaratmakta değil tek bir amacım var oda sizlere sağlıklı bilgiler sunmak..

Şimdi gelelim elektronik sigara konusuna. İlk olarak İngiltere’de kullanılmış ve Ulusal Sağlık Örgütü (National Health Service-NHS) tarafından onaylanmış bu ürün sigara yerine sağlık bakanlığı tarafından önerilmekte ve eczanelerde satışı yapılmakta.

Elektronik sigara likiti içerisinde 4 bileşen bulunmakta;

  1. Bitkisel Gliserin (VG)
  2. Propilen Glikol (PG)
  3. Aroma
  4. Nikotin

Bunlar ile oluşturulan likit yaklaşık 380 derece ısınan ni80 özelliğinde ki tel ile buharlaşarak kullanılarak sigaradan alınan nikotin ihtiyacını gidermeye yönelik üretilmiş bir sistemdir.

Amacı sigarada bulunan 400 adet kanserojen maddeden insanları uzak tutmak. Aslına baktığınızda altında %100 iyi niyeti görebilirsiniz fakat gel gelelim ki ciddi bir Pazar payı oluşmasını beklenmeyen bu sektörde dünyada çok büyük bir ilgi uyandı ve ciddi talepler oluşmaya başladı. Dünyanın her yerinde kullanılan bu ürün maalesef kötü amaçlarada hizmet etmeye başladı.

Peki bu elektronik sigaranın hiç zararı yok mu ? diyorsunuz içinizden farkındayım.

Evet var!

Fakat sigaraya göre %97 daha az. Yani aslında doğru kullanımda çok sağlıklı ve insanlar bununla sağlıklarına kavuşabiliyor.Fakat maalesef son dönemlerde olduğu gibi CBD denilen bir uyuşturucu maddesi yüzünden pek çok insan ölüyor.. Maalesef Amerika’da ilkokullarda küçük yaşta ki çocukların eline düşmüş durumda ve bu elektronik sigarayı tehlikeli hale getiriyor.

Sigara tüketiminde ki ciddi vergi kazancı maalesef devletleri ve ülkemizde ki pek çok kamu kuruluşunu derinden etkilemiş olcak ki herkes elektronik sigaraya karşı.

Bende karşıyım. Hiç bişey içmiyorsan arkadaşım içme, sigara bağımlısı değilsen içme. Sağlıklıysan ve bağımlı değilsen içme. İlla içecek misin ? O zaman nikotinsiz iç.

Eğer sigara içiyorsan, günde 1 paketi buluyorsa elektronik sigaraya başlamanın sigaradan daha zararlı olacağını düşünmüyorum. Fakat lütfen dikkat edin, merdiven altı üretim likitlerden uzak durun. Kaliteli cihazlar kullanın. Tam 5 yıldır bu şeyi içiyorum ve en ufak sağlık problemim yok.

Kimseye tavsiye etmiyorum. Herkesin kendi hür iradesine kalmış fakat ben doğru bildiklerimi paylaşmak istedim.

Yorum Yap

Yorum Yap