İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Hanemizde en çok bakteri nelerde var?

Hanemizde en çok bakteri nelerde var?

hanemizde-en-cok-bakteri-nelerde-var-xOFb9tIB.jpg

Meskende her gün kullandığımız eserlerin de son kullanma tarihi var. Velev mutfakta kullandığınız sünger ya da bezleri her hafta değiştirmeniz gerekiyor ki bu hanede bakteri yuvası olan yardımcılardan yalnızca birkaçı…

Yazı İçeriği

 • En Çok Bakteri Olan 10 Eşya
  • BULAŞIK SÜNGERİ (HER HAFTA)
  • YASTIK (HER 18 AYDA 1)
  • DİŞ FIRÇASI (HER 3 AYDA 1)
  • MUTFAK BEZİ (HER HAFTA)
  • KESME TAHTASI (HER YIL)
  • KONTAKT LENS (HER 3 AYDA 1)
  • SAKLAMA KAPLARI (HER 3 AYDA 1)
  • TUVALET FIRÇASI (HER 6 AYDA 1)
  • BAHARATLAR (HER YIL)
  • TIRAŞ BIÇAĞI (HER 2 HAFTADA 1)

En Çok Bakteri Olan 10 Eşya

İşte günlük yaşantınızda kullanıp da asla atmayı düşünmediğiniz O 10 eşya ve kullanma vadeleri:

BULAŞIK SÜNGERİ (HER HAFTA)

Bulaşıkları yıkarken hala eski süngerinizi kullanıyorsanız her seferinde etrafınıza ne kadar mikrop saçtığını bilmiyorsunuz demektir. Faal olarak kullanılan bir sünger, 10 milyondan çokça mikrop barındırmaktadır.

YASTIK (HER 18 AYDA 1)

Daha da berbatı, bir yastık ortalama 350 bine kadar canlı bakteri içeriyor. Yastığın ömrünü her üç ayda bir 60 kademede yıkayarak uzatabilirsiniz.

DİŞ FIRÇASI (HER 3 AYDA 1)

Eskimiş diş fırçaların işlevini kaybettiği gerçeğini bir kenara bırakın, yapılan son bir araştırmaya nazaran eskimiş diş fırçası barındırdığı nem nedeniyle gastrit marazlara neden olan milyonda bir bakteri içeriyor.

MUTFAK BEZİ (HER HAFTA)

Mutfak masasına nemli bir biçimde bıraktığınız bez aslında tam bir mikrop yuvası.
Yapılan bir araştırmada, mutfak bezlerinin %89’unun E. Coli denilen bakteri barındırdığı ve bunun da mide hastalıklarına neden olabileceği belirtildi. Siz siz olun mutfak bezinizi haftada bir defa 60 kademede yıkayın.

KESME TAHTASI (HER YIL)

Ahşap doğrama tahtaları daha hijyenik olsa da, çalışmalar; doğrama tahtalarının tuvaletteki klozetten % 200 daha ziyade bakteri barındırdığını gösteriyor.

Zati tahtanın üzerindeki derin kesikler ve rengin solması artık yeni bir tahta alma vaktinin geldiğini göstermiyor mu?

KONTAKT LENS (HER 3 AYDA 1)

Gözleriniz vücudunuzun en hassas organlarından biri olduğunu nazaran kirli kontakt lens kullanmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır, değil mi?

Araştırmalar, lens kutularının, bakteri oluşumunu ve yayılmasını sağlayan lens çözeltisi tarafından oluşturulan nem nedeniyle bakteri mıknatısları olduğunu gösteriyor.

SAKLAMA KAPLARI (HER 3 AYDA 1)

Organik ve daha sağlıklı bir hayatı kendi hayatına adapte etmeye çalışıyorsanız birinci iş olarak plastik saklama kaplarından kurtulmanız gerekiyor. O denli çabucak dolabınızda ne kadar kap varsa atmaya kalkmayın. Mahsusen de yenilerse. Tek yapmanız gereken her 3 ayda bir tüm plastik kap ve şişelerinizi çöpe atmak.

TUVALET FIRÇASI (HER 6 AYDA 1)

Banyonuzun en sevdiğiniz modülü olmayabilir fakat bu çöpe atmayı hiç düşünmediğiniz tuvalet fırçası aslında tam bir bakteri yuvası.

Tasarruf ömrünü hijyenik bir formda uzatmak istiyorsanız bir kaba kaynar su dökün ve tuvalet fırçasını çamaşır suyu ile temizleyin. Bunu her tasarruftan sonra yapmanızda yarar var.

BAHARATLAR (HER YIL)

Mutfağınızda bulunan baharatları ne kadar güzel bir bölgede saklıyor olursanız olun her yıl değiştirmeniz gerekiyor. Her ne kadar baharatların son kullanma tarihi diye bir şey olmasa da bir mühlet sonra esasen tatlarını kaybediyor ve yararlı olduğu tüm özellikleri kaybediyor. Buna karşın hala saklamaya gerek var mı?

TIRAŞ BIÇAĞI (HER 2 HAFTADA 1)

Tıraş bıçağınızı duşta bırakmadan evvel bir daha düşünün. Nem, kıl kalıntısı, bakterilerin yayılmasını artırıyor ve kızarıklığa neden oluyor.

Tıraş bıçağınızı arı tutmak istiyorsanız örtük bir kaba koyun ve her tasarruftan sonra alkolle yıkayın.

Yorum Yap

Yorum Yap