1. Ana Sayfa
  2. Finans
  3. Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi Notu Neden Düşer
3

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir

Finansal sorunlarını çözmek için bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerinden yararlanmayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. Sizde finansal kaynak arayışı içindeyseniz ve bankalardan kredi çekmeyi planlıyorsanız bankanın beklentilerini karşılamanız gerekmektedir. Pek çok kişi kredi isteklerine hayır yanıtı almaktadır. Bunun en büyük sebebi ise başvuru yapan kişinin kredi notunun yetersiz seviyede olmasıdır.

Kredi puanı bankaların baktığı ilk kriterlerden bir tanesidir.

Kredi skoru düşük olan birinin bankalardan istediği krediyi alabilmesi bir hayli güçtür. Çünkü kredi puanı kişinin geri ödeme alışkanlığının ne seviyede olduğunun bir göstergesidir. Kredi notunuz düşükse ve bu durumu değiştirmeyi arzuluyorsanız siz de etkili adımlar atmaya başlamalısınız. Kredi notunun neden düştüğünü öğrenerek işe koyulabilirsiniz. Kredi puanı özellikle borçlar vaktinde ödenmediğinde Findeks tarafından düşüşe geçirilir. Findeks kredi notu konusundaki tek yetkili olarak öne çıkmaktadır.

Kredi Notu

Findeks’in vermiş olduğu kredi puanı tüm finansal kuruluşlarca ve bankalarca kabul görmektedir.

Kredi notunu düşüren etkenleri ele aldığımızda kredi kartı ödemelerinin aksatılmasının kredi puanına zarar verdiğini görmekteyiz. Asgari tutarı ödemeyi artık bir alışkanlık haline getirenlerin kredi notları da düşürmektedir. Sizde kredi kartlarınızın borçlarının sadece asgarisini ödüyorsanız bu durumu derhal değiştirmelisiniz. Aksi halde kredi skorunuz Findex tarafından düşürülmeye devam edecektir. Kredi puanını arttırmak için bankaya otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Vaktinde yatırdığınız her fatura size artı puan olarak geri dönecek ve kredi puanınız yükselecektir. Kullanmış olduğunuz kredilerin aylık taksitlerini ise muhakkak zamanında yatırmalısınız. Çünkü kredinizin taksitlerini vaktinde ödemezseniz kredi puanınız olumsuz etkilenir. Fakat her taksiti tam zamanında yatırırsanız kredi notunuz yükselecektir. Sadece bu konularda adım atarak bile etkili sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu unutmamalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap