İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. SEO’da İçeriğin Önemi

SEO’da İçeriğin Önemi

Seo'da İçeriğin Önemi

SEO‘nun en can alıcı noktası sitelerimizin içeriğidir. Özellikle yeni başlayan arkadaşlara yol gösterici bir kaç ipucu veya öneriyle başlayalım mı ?

– Yeni bir site açtığımızı yada açacağımızı düşünelim. İlk yapacağımız şey sektör analizi olsun, sektöre bağlı terimleri trendleri yakından takip edip en ince ayrıntısına kadar araştırmak SEO‘nun ilk aşamasıdır. İlk tavsiyem tüm trendleri bir metin içerisinde biriktirip, konu hakkında ki araştırmaları sentezlemektir. Hemen bir metin belgesi yada word açın, site içerisinde yazacağınız başlıklardan kendinize içerik haritası oluşturun. Konuları sıraladıktan sonra sentezlediğimiz bilgilerle tecrübelerinizi harmanlayarak kaliteli içerikler oluşturduysanız bu işin ilk adımı tamamdır 🙂

Site içerik haritamız tamam peki şimdi gelelim SEO konusuna, hadi başlayalım.

     1.Site içeriğim kaç kelimeden oluşmalı ?

Site içeriğinin belirli bir kelime standardı yoktur. Şöyle düşün bir yemek tarifi içeriğinde ki anlatım için veya ifade edebilmek için gereksinim duyacağın cümle sayısı ile malzemeleri yazacağın kelime sayısı aynı mıdır? En önemli nokta içeriğin DOYURUCU ama ÖZ olması. Saçma sapan kelimelerle insanların sonunu getiremeyeceği yazıları yazmak inanın hiç birşey kazandırmayacaktır. Bırakın insanlar içeriğinizden ihtiyacı olanı alsın. Çok uzun metinler yazmak size hiç bişey kazandırmaz.

 2. Site içeriğimde anahtar kelime yoğunluğu nasıl olmalı ?

Bu konuda aslında çok üstünde durmanızı gerektirecek bir konu değil. Belirli bir standardı yok %10 ile %20 arası olması yeterli. Gene aynı noktaya değineceğim okurken insanları sıkacak şeyler yazmayın, içerisine anahtar kelimenizi eklemek için yazıyı uzatıp sürekli aynı kelimeleri tekrarlamayın. Tekrarlanan ve yenilenen site içeriği google’nin sevdiği bişey değil. Öyle ki bunun için Google’ın arama sonuçlarını manipüle edecek en ufak bir ayrıntıyı bile fark ederse kaçınılmaz cezalar almanı içten bile değil. (Bknz. WebSpam Bildirim Aracı)

3. Site içeriği ve SEO ilişkisi

İşte anlatmak için can attığım konu bu! 

Arkadaşlar içerikle SEO‘nun ilişkisi içeriğinizde ki anahtar kelimelerinizin yoğunluğundan çok daha derin bir ilişki. İçerik demek anahtar kelime kullanımı veya onun yoğunluğu değildir. Unutmayın ki google içeriğinizin kalitesini kullandığınız kelime yoğunluğu veya kullandığınız enteresan bilge terimlerden oluşmuş saçma sapan anlamı olmayan cümlelerinizle kıyaslamaz. Google içeriğinizi kullanıcının tepkisine göre değerlendirir. Evet çok net söylüyorum içeriğin kalitesi sitenize gelen kullanıcının tepkisiyle ölçülür. Kim ne derse desin, herşeyi unutun. En başa dönün, ilk yaptığımız şey neydi ? İçerik haritası oluşturmaktı. Yani site içerisine ekleyeceğimiz konuların başlıkları, sırası, zamanlaması vs. Bu konu o kadar önemli ki, içerik haritanız hazırla izleyeceğiniz rota basittir farklı yola sapmanızı engeller net içerikler üretirsiniz.

Şimdi örneklendirelim:

İçeriğin amacı kullanıcıyı sitede tutmaktır. Site de kalması için kullanıcıya gerçek içerikler üretin bırakın okusun, okudukça merak etsin ve diğer içeriklerinizi de görmek istesin. Merak uyandırın, ve içerik haritanızı öyle bir oluşturun ki eklediğiniz bir yazıdan sonra onun ihtiyaç duyabileceği diğer yazıya yönlendirin. İçerik haritasının hizmet ettiği amaç budur. İçeriğin SEO ile ilişkisi budur. İnsanlar öğrendikçe öğrenmek ister ve kaliteli içerikler sunduğunuz da site içerisinde geziyorsa işte o zaman SEN BU İŞİ BAŞARDIN! 

Mesela sen bu yazıyı okuduktan sonra sitemde ki diğer içerikleri merak ediyorsan bence şimdi anladın. İşte bütün mesele bu 🙂

Bol SEO‘lu günler 🙂

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)