İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. SEO’da Yapılmaması Gerekenler

SEO’da Yapılmaması Gerekenler

Seo'da Yapılmaması Gerekenler

Her algoritma güncellemesinde sıralama kaybı yaşıyorsan, cezalandırılıyorsan, alan adı dışında sıralamada değilsen işte bu önerim senin için arkadaşım.

Belki de artık SEO işini bırakman lazım. Moralini bozmak istemem ama her güncelleme de sorun yaşıyorsan sıra kaybediyorsan sende ciddi bir problemi var demektir. Amacım kimseyi umutsuzluğa sürüklemek değil ama silkelenmen için birilerinin sana gerçekleri söylemesi gerekiyor. Yıllardır her güncellemeye takılıyorsun, sıra kaybı yaşıyorsun hem vakit hem nakit kaybediyorsun hatta bu işi ciddiye alıyorsan belkide gece uykuların kaçıyordur..

Seni çok iyi anlıyorum..

Eğer şapkayı önüne koydun ve gerçekten düşündüysen, artık bişeyleri değiştirmeyi düşünüyorsan NACİZANE bir kaç tavsiyem olacak ama şunuda belirtmek istiyorum ben kimseden üstün değilim en çok ben bilmiyorum sadece bildiklerimi yazıyorum.

Önce sorun zincirlerini birlikte bir inceleyelim. Ama en başından başlayıp adım adım gidelim.

Mesela sorunun temeli ne ? Yıllardır neyi aynı yapıyorsun ? 

Ben sana söyleyeyim, bu işe başlamadan ilk kendini kandırmışsın sonra da insanları kandırmaya çalışıyorsun (insanlardan kastım sitene gelen ziyaretçilerin). Gel birlikte bi bakalım siten neye hizmet ediyor ? Google ihlal politikalarına mı yoksa insanlara fayda sağlamaya mı ? SEO‘nun mantığı neydi ? Kullanıcıya yönelik siteler oluşturmaktı. Peki google siteni neye göre değerlendirir o zaman ? KULLANICIYA.

Acaba içerik oluşturmadan SEO çalışmalarına başlamış olabilirmisin ? Mesela sitene 5 tane içerik ekleyip gidip şu dünyanın en iyi SEO PAKETLERİ‘ne mi danıştın ? Hadi gerçekçi olalım, siteyi niye açtın para kazanmak için peki parayı nasıl kazanabilirsin google aramalarında üst sıralara çıkarak. Peki google’da üst sıralara çıkmak için ne yapman gerekir ? Google’nin istediklerini. Peki Google senden ne istiyor ? Kullanıcısına iyi davranmanı. E sen davranıyormusun ?

Üzülme arkadaşım herşey çok güzel olacak gel devam edelim.

Yani şimdi araba alacaksın, adamla anlaştın gittin. Uzaktan birde baktın ki araba inanılmaz güzel duruyor tertemiz, boyası yepyeni kaportası 10 numara ufacık bi hata yok. İşte araba bu dedin bi an heveslendin mutlu oldun. Ama arabaya yaklaştıkça camından içini gördüğünde herşey rezalet. içi dökülmüş çoğu parçası kırık içine bile oturma gereği duymazsın değil mi ? Ne gerek var görünen köy kılavuz ister mi ?

İşte SEO‘da böyle bir şey sıralamada siteye bir bakarsın her aramada ilk 3 sırada maşallah. Ama tıkladığında da aynı mı ? o aynı aynı hevesi alabiliyormusun ?

İşte SEO‘nun ayrıldığı Site içi ve Site dışı kategoriside böyle birşey. Backlink, tanıtım yazısı yani sitenin dışarıda yapılan her çalışması site dışı SEO olarak adlandırılır. Siteni bir yere kadar güzel gösterir, belki bir müddet google’yi veya kullanıcıyı kandırabilirsin ama nereye kadar ? Bu insanlar sitenin içine hiç girmeyecekler mi ?

O yüzden gel artık birbirimizi kandırmayalım. Bir yerden başlayalım toparlamaya yoksa her güncelleme canımızı biraz daha sıkacak.. Önce sitemizin içeriğine yönelelim, eksiklerimizi tamamlayalım.. Site dışında ki SEO çalışmaları kolay. Onlar her zaman yapılabilecek basit şeyler. Mesela hiç sektöründe link almadan yada çok az alarak sürekli 1 sıraya oynayan site yok mu fark ettiğin ? İşte onlar site içeriği güzel siteler, dışı için çok daha az emek harcıyorlar. Büyüklerimiz hep ne der ? Önemli olan iç güzelliği.. Sen sitenin içeriğini sağlam tut hiç bir güncellemeden etkilenmeyeceksin. Site dışı SEO çalışmalarına bu kadar emek harcamayacaksın..

Biliyorum yazıyı çok uzattım, ama inan ki bunun 4 katı daha söylemek/yazmak istediğim şey var ama daha fazla vaktini almak istemiyorum çok kısa bir özetle yazıyı bitireceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra mutlaka Site İçeriğinin Önemi başlıklı yazımı okumayı unutma.

Site içi çalışmalarını iyi yapmazsan bu işten ekmek yiyemezsin.

Sitenin içeriği kalitesi tamamen kullanıcının davranışlarına bağlı olarak değerlendirilir.

Kullanıcını site içinde tutmaya çalış.

Backlink/Tanıtım yazısı veya SEO paketleri sitenin sadece dışını güzelleştirir.

Ceza yemenin sebebi site içeriğini tamamlamadan aldığın linklerdir.

Eğer SADECE SİTE DIŞINA ÇALIŞIRSAN HER GÜNCELLEMEDE SINIFTA KALIRSIN..

Bol SEO‘lu günler.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Çok güzel bir yazı olmuş sanırım nerede hata yaptığımı anladım teşekkürler.