1. Ana Sayfa
  2. Fitness
  3. SPORCULARA AYIN BESİN ÖNERİLERİ

SPORCULARA AYIN BESİN ÖNERİLERİ

diyet

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular zamanla daha çok bitkisel protein kaynaklarını tercih ediyorlar. Günümüzde çok sayıda bitkisel kaynaklı protein tozu bulunuyor. Bu kaynakları kullanıyor olsanız dahi, besin açısından çok etkisi olmayan doğal bitkisel kaynaklardan da proteini ve sağlıklı yağlara beslenmenize eklemeniz olumlu etki yaratacaktır. Yapılan araştırmalara göre , Antep fıstığı ve diğer kabuklu kuru yemişlerin, sağlınıza ve sporunuza pek çok faydasının olduğunu ortaya koymaktadır.

  • DİYET YARDIMCINIZ: ANTEP FISTIĞI

2011’ de yapılan bir araştırmaya göre, Antep fıstığını yedikten sonra kabuklarını göz önünde bulunduran kişilerin, kabuklarını çöpe atanlara göre %18 daha az kalori aldıkları gözlemlenmiştir. Nedeni bilinmez ve mantık çerçevesinde sorguladığımızda saçma gelebiliyor ama araştırmalar bunu gösteriyor.

 

  • ANTEP FISTIĞI VE BADEM BAĞIRSAKLARA İYİ GELİYOR

2014’te yine yapılan bir çalışma sonuçlarına göre, düzenli bir şekilde Antep fıstığı ve badem yemenin, bağırsakların çalışmasına ve sağlığı için faydalı sonuçlar alındığı görülmüştür. Araştırmaya göre gün içerisinde 85 gr Antep fıstığı ya da badem yiyenlerin bağırsaklarında, bütirik asit üreten bağırsaklar için faydalı bakterilerin sayısında artış görülmüştür. Bütirik asit, kolondaki epitelyal hücreleri için enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır ve bağırsak sağlığı açısından çok önemli rol oynamaktadır.

 

  • KURU YEMİŞ TÜKETMEK TOKLUK SÜRESİNİ UZATIR

Sağlığınız veya sadece fiziki açıdan daha iyi görünmek için yağ oranınızı bir nebze de olsa azaltmak istiyorsanız, düzenli olarak sağlıklı yağlar, protein ve lif kaynaklarını zengin şekilde bulunduran Antep fıstığı ya da diğer kabuklu yemişleri tüketerek, daha uzun süre tokluk sağlayabilir ve amacınıza ulaşmış olursunuz. Ancak bu kuru yemişlerin yüksek kalori içerdiklerini unutmamak gerekiyor. Bu besinleri tüketirken porsiyon kontrolü yapmanız sonuca daha iyi ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap