İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sülükte de coronavirüs riski var! Bilirkişisi açıkladı…

Sülükte de coronavirüs riski var! Bilirkişisi açıkladı…

sulukte-de-coronavirus-riski-var-bilirkisisi-acikladi-nmBAfinn.jpg

Corona virüsü hakkında malumat veren Tıp Fakültesi Dahili Tıp Kısımları ve Tıbbi Farmakoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof.Dr. Tayfun Uzbay salgının umumî seyir durumu hakkında bilgilendirmede bulundu. Uzbay “Coronavirüs enfeksiyonları son 15 yıldır görülüyor. Şu anda gündemde olan bu virüs ailesinin yeni bir tipi ve bu virüsün hastalık nedeni olduğu beşerdeki birinci tanı 12 Aralık tarihinde Çin’de kondu. Mahsusen Çin’in Wuhan kentinde vaka sayısı birdenbire artmaya başladı. Çin sıhhat yetkilileri bu durumu incelediler. Daha evvel gribe neden olan, domuz gribi, kuş gribi ve SARS üzere geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız virütik salgınlar oldu. Corona’da da misal bir durumla karşı karşıyayız. Virüs hayvandan kişiye geçip daha sonra kişiden beşere geçen bir forma dönüşüyor. Virüs kaynağı ile bağlı birinci açıklamalar yarasa biçiminde olsa da daha sonra kaynağın yılan olabileceği yük kazandı. Birinci vakaların büyük çoğunluğunun Huanan Deniz Eserleri Toptan Satış Pazarı çalışanları yahut müşterileri olduğu dikkati çekti. Burada yemek için yılanlar da satılırken bu yılanların umumiyetle vahşi tabiatta yarasa avlayarak beslendiği de biliniyor. Sonuç olarak çeşitli hayvanlardan kişilere virüsler bulaşarak kişiden beşere geçen beklenmedik salgınlara neden olabiliyor” dedi.

Her coronavirüsü alan hasta olmayabilir

Her organizmayı sahanın hasta olacak diye bir durumu olmadığını tabir eden Prof. Dr. Tayfun Uzbay; “Virüs vücuda girince bağışıklık sistemine saldırıyor ve kendi karargâhını orada kuruyor, sizin bağışıklık sisteminiz güçlüyse virüs etkisiz hale geliyor. Siz bu türlü bir virüsle karşılaştığınızın farkında bile olmuyorsunuz. Bazen de virüsler vücudunuzda hastalık yapmadan çok uzun müddetler barınabiliyor. Bu durumda taşıyıcı oluyorsunuz. Bunun en hoş örnekleri Hepatit C ve HIV’dir. Bunların kimi taşıyıcıları hastalanmasa da çeşitli yollarla virüsü diğerlerine bulaştırabilir.  Corona virüste de buna misal olgular olabilir. 12 Aralık’tan bugüne kadar virüs nedeniyle 9 binin üzerinde insanda hastalık belirtileriyle birlikte virüs tespit edilmiş durumda. Bu rakamlara bakınca Wuhan kesiminde öteki şahıslara de kesinlikle bulaşmış olabilir lakin onlar bağışıklık sistemi güçlü olduğu için ya da bu virüse karşı dirence sahip oldukları için hastalanmamıştır” diye konuştu.

Sülük tedavisinde de tehlike var!

Globalleşmeden ötürü yerkürenin küçüldüğünü, seyahat ve etkileşimin arttığını söz eden Prof.Dr. Tayfun Uzbay “Dikkatimi çeken bir mevzu var. Öbür devletlerde görülen vakalar Wuhan eyaletindeki üzere ağır bir biçimde artmadı. Bunda kuşkusuz alınan tedbirlerin de hakkı var gelgelelim virüsün Çin’deki odağının da göz gerisi edilmemesi koşul.  Burada hayvandan kişiye geçiş ehemmiyet kazanıyor. Hayvandan kişiye öteki virüsler de geçebilir ve değişime uğrayarak ölümcül illetlere yol açabilir. Velev farklı kişilere bulaşabilir.

Mesela sülük, devletimizde tedavilerde ağır bir biçimde kullanılıyor. Tedavide kullanılan ve bilirkişilerce etik ölçülerle yapılan tedavilerde kullanılan sülüklerin orijini görünür olmalıdır ve elbette Bakanlık kontrolde bu tedavilerin yürütülmesi koşuldur. Etik dışı tedaviler için internetten yahut merdiven altı gayrı teftişsiz kaynaklardan alımlar ve tasarruflar olabilir. Uzak Doğu’dan da tedavi maksatlı sülükler getiriliyor olabilir. Coronavirüsteki yılan yahut yarasa ile insan irtibatını üzerinden sülükle tedaviyi sorgulamak çok da mantıksız değil. Bu tedavinin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Çin’den sülük ithalatı yapılıyorsa kesinlikle dikkat edilmeli. Sülük tedavileri yapılan konumların bu sülüklerin nasıl temin edildiği ile ilgili kesinlikle açıklayıcı haber vermeleri gerekiyor. Devletimizde çok yaygın kullanılan bir tedavi prosedürü olduğu için değerli bir bahis. Tıpkı formda menşei müphem ve kontrolsüz Uzak Şark kökenli azık takviyeleri ve yiyeceklere de dikkat edilmeli” açıklamalarında bulundu.

Yorum Yap

Yorum Yap